TARİHİ TAŞ KÖPRÜLER
 
        Bozkır İlçesi'nin güneyinde Toroslardan kaynağını alıp, Beyşehir Gölü'nden gelen kanalla birleşip, Mavi Boğaz'ı aşan Çarşamba Çayı önce Apa Barajı'na, daha sonra da Çumra Ovası'na ulaşır. Asırlardır bu ovayı sulayan çay üzerinde 20.nci yüzyıl başlarında ülkemizin ilk sulama şebekesi, bundan önce de Karamanoğulları döneminde taş köprüler inşa edilmiştir. Bu tarihi köprüler zaman içerisinde onarım görmüş olup, bir bölümü halen işlevlerini sürdürmektedir. Ayrıca Çumra’mız da bir tane olmak üzere bir hamam vardır.
 
 

 
TARİHİ İSTASYON BİNASI 
 
1894 yılında Haydarpaşa-Bağdat demiryolunun yapımına başlanıp, 1913 yılında bitirilmesidir. 1913 yılında buradan ilk tren geçmiştir. Dolayısıyla Çumra’daki ilk bina İstasyon Binası olmuştur. Çumra 1926 yılında Atatürk’ün emri ile kurulmuştur. Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk trenle Adana’ya giderken Çumra’da verdiği mola esnasında Çumra İstasyonu’ndan etrafı seyredip sulama tesis ve lojmanlarını gördükten sonra “Bu şirin beldeyi geliştirmek buraya önem vermek lazımdır. Çumra ilçe olmaya layıktır demiştir”. 
 
 
 
DSİ TARİHİ  BİNALARI
 
        Şube Müdürlüğümüzde 1905 li yıllarda yapılmış olan 5 adet tarihi Alman yapısı bulunmaktadır. Bunlardan 1 tanesi misafirhane olarak, 4 adet i de lojman olarak kullanılmaktadır.
 
 
İÇERİÇUMRA KARAMANOĞLU İBRAHİMBEY   ( BÜYÜK CAMİİ )
 
11-12. yüzyıl yapılan Karamanoğlu İbrahim Bey Camii Çumra  İlçe Merkezine 12 km. Mesafede yer  alan  İçeriçumra  Mahallesinde Konya Yolu üzerinde  yer almaktadır.
 
Caminin Harim Giriş Kapısı üzerine konmuş olan levhada Karamanoğlu İbrahim Bey Yazmakla Birlikte Karamanoğlu Vakıf Camii ve Paşa Camii gibi farklı isimlendirmelerde mevcuttur. Giriş kapısı üzerinde   1283  tarihli tamir kitabesi bulunur Caminin evvelce küçük bir  yapı olduğu sonradan yapılan ilavelerle bugün ki duruma geldiği, düz toprak dam olan üst örtüsünün de     1929    yılında oluklu saç levha kaplı kırma çatı ile kapatıldığı, 1954, 1960 VE  1985 yıllarında onarım gördüğü ifade edilmektedir. Latin harfli 3 satırlık Kitabede – Karamanoğlu İbrahim bey Camii Yapılış Tarihi 1252 yazılıdır. Kitabe Caminin İnşasına değil tamirine aittir.Muhtemelen  1283/1866 tarihinde Kitabenin konulduğu cephede veya harimdeki  bir  onarıma işaret  etmektedir. Minarenin Kaide kısmından yukarısı 1940 yılından sonra yenilenmiştir.
 
Kitabe :’’Maşallah bârekallah fetabârekallah bihamdillah şad hezâr makam-ı müyesser kıldı rah-met-i hüda kıl sal’âtı lâyuad velâ yuhsâ hazreti mustafa habib-i hudâ ilahî müzeyyen kıl bu bâb-ı beytullah-ı cemaatle bu makamın vâzıı karamanoğlu ibrahimbey mukaddemce bu sun’a um muahha oldu muvaffak ahali-i çemra biiznillâh sahibü’l hayrat kabul eyle yarabbi hayru’l beşer hürmetine bihakkı menşehidallah camii umumiyye dendi hilmi buna ad eyledi bünyad gümüşhaneli balhor-i sağir karyeliüstad-ı mahir tarih-i dahi hristo ayad. 1283’’ya müfettihe’l ebvab, iftahlena hayre’l bab.
 
Bu kitabedende anlaşılır ki bugün ki BEYŞEHİR ilçesinde bulunan EŞREF Oğlu Rumi Camiinin de mimari olan HRİSTO AYAD tarafından onarım yapıldığı anlaşılmaktadır.
 
 
 
 
SIRÇALI MESİRE YERİ
 
Merkeze yakın. Araçlar için geniş bir park yeri ayrılmış. Güzel bir şelale, gezinti yolları ve piknik alanları ve çocuklar için oyun parkları var. Burada: lokantalar da var. Bu lokantalarda: ızgara çeşitleri (pirzola, kuşbaşı) ve canlı alabalık bulabilirsiniz.
 
 
 
APA BARAJI
 
İlçenin 35 km. güneyinde, Çarşamba Çayı üzerinde ve Apa kasabasındadır. Apa ismi, çok eski bir isim. 3000 yıl önce, Tunç-bronz çağında Anadolu topraklarında yaşamış olan Luvi’lerin dilinde, “Apa” sözcüğü, “su” anlamına geliyor. 1957-1962 yılları arasında, sulama ve taşkınlardan koruma amacıyla inşa edilmiştir. Baraj gölü kıyısında: DSİ ve Selçuk Üniversitesi tesisleri ve piknik alanları bulunuyor. Gölde sazan ve tatlı su levreği balıkları tutulabiliyor. Olta balıkçılığına meraklı iseniz, şartlar uygun